Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Information Systems: The Connection of People and Resources for Innovation - A Textbook 3 003 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 2 730 Kč
Cena s DPH: 3 003 Kč
Vydavatel: World Scientific Publishing Company
Autor: Cheng K Hsu
Datum vydání: 18.03.2013
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 360
ISBN: 9814383511

Popis titulu (Product Description)
This unique new textbook on Information Systems (IS) provides an answer to a few basic questions in the field: What is the scientific nature of IS? How do we design IS in today's connected world? What is the relationship between IS and innovation in knowledge economies? Whereas mainframe corporate computers tended to dominate the thinking in the 1980s, the dominating factor today is personal digital devices that connect the world as one whole IS. Network science is emerging to describe these digital connections (e.g., social networking), and service science is similarly emerging to describe service value networks.

This book therefore synthesizes the emerging network science and service science with the classic IS theory, resulting in a new set of principles for IS strategic planning. It also reviews the standard IS topics of system analysis and database design, covering the whole spectrum of databases and all the major methods and techniques of database design. The role of IS as a technological innovation in the knowledge economy is also analyzed. In doing so, new concepts such as basic values of IS, systems of IS, sustainability of IS, IS as a service system, IS as a human value network, and the hyper-network model for innovation by IS, are developed.

Readership: Upper-level undergraduate/postgraduate students and researchers in Information Systems; working professionals who wish to advance their knowledge on IS planning and design.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz