Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   After the Trade Is Made: Processing Securities Transactions 1 385 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 259 Kč
Cena s DPH: 1 385 Kč
Vydavatel: Portfolio Hardcover
Autor: David M. Weiss
Datum vydání: 17.08.2006
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 544
ISBN: 1591841275

Popis titulu (Product Description)
The fully updated classic guide to the mechanics of securities processing?a must for professional investors 

This third edition of After the Trade Is Made reflects the changes that have taken place in recent years as a result of new products, technological breakthroughs, and the globalization of the securities industry. Comprehensive and easy to understand, it provides brokers, operations personnel, and individual investors with definitive and up-to-the-minute explanations of each step in the trading process?from the moment a customer decides to buy or sell a security through the final requirements of record keeping.

Written for both securities professionals and individual investors, whether domestic or in other countries, this new edition clearly explains the core of underwritings, new and established trading markets, transaction processing, margin, and more?while providing critical insights into the most recent wave of industry changes.

David M. Weiss, a veteran securities professional, traces the entire process of buying or selling a security, from order management to transaction processing to the final posting on the firm’s books and records. He covers the specialized attributes of each function in a typical brokerage firm, as well as their relationships with commercial banks, transfer agents, clearing corporations, and depositories.

After the Trade Is Made is the definitive resource for anyone eager to understand and confidently navigate the vast and often surprising world of securities.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz