Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Technical Analysis of Stock Trends, Tenth Edition 3 646 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 3 314 Kč
Cena s DPH: 3 646 Kč
Vydavatel: CRC Press
Autoři: Robert D. EdwardsJohn MageeW.H.C. Bassetti
Datum vydání: 28.11.2012
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 624
ISBN: 1439898189

Popis titulu (Product Description)

Sixty-three years. Sixty-three years and Technical Analysis of Stock Trends still towers over the discipline of technical analysis like a mighty redwood. Originally published in 1948 and now in its Tenth Edition, this book remains the original and most important work on this topic. The book contains more than dry chart patterns, it passes down accumulated experience and wisdom from Dow to Schabacker, to Edwards, and to Magee, and has been modernized by W.H.C. Bassetti.

Bassetti, a client, friend, and student of John Magee, one of the original authors, has converted the material on the craft of manual charting with TEKNIPLAT chart paper to modern computer software methods. In actuality, none of Magee’s concepts have proven invalid and some of his work predated modern concepts such as beta and volatility. In addition, Magee described a trend-following procedure that is so simple and so elegant that Bassetti has adapted it to enable the general investor to use it to replace the cranky Dow Theory. This procedure, called the Basing Points procedure, is extensively described in the new Tenth Edition along with new material on powerful moving average systems and Leverage Space Portfolio Model generously contributed by the formidable analyst, Ralph Vince., author of Handbook of Portfolio Mathematics.

See what’s new in the Tenth Edition:

  • Chapters on replacing Dow Theory
  • Update of Dow Theory Record
  • Deletion of extraneous material on manual charting
  • New chapters on Stops and Basing Points
  • New material on moving average systems
  • New material on Ralph Vince’s Leverage Space Portfolio Model

So much has changed since the first edition, yet so much has remained the same. Everyone wants to know how to play the game. The foundational work of the discipline of technical analysis, this book gives you more than a technical formula for trading and investing, it gives you the knowledge and wisdom to craft long-term success.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz