Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   The New Drawing on the Right Side of the Brain 797 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 724 Kč
Cena s DPH: 797 Kč
Vydavatel: Tarcher
Autor: Betty Edwards
Datum vydání: 30.08.1999
Dostupnost: TITUL MOMENTÁLNĚ NENÍ DOSTUPNÝ
Medium: Paperback
Počet stran: 291
ISBN: 0874774241

Popis titulu (Product Description)

When Drawing on the Right Side of the Brain was first published in 1979, it hit the New York Times bestseller list within two weeks and stayed there for more than a year. In 1989, when Dr. Betty Edwards revised the book, it went straight to the Times list again. Now Dr. Edwards celebrates the twentieth anniversary of her classic book with a second revised edition.

Over the last decade, Dr. Edwards has refined her material through teaching hundreds of workshops and seminars. Truly The New Drawing on the Right Side of the Brain, this edition includes:

  • the very latest developments in brain research
  • new material on using drawing techniques in the corporate world and in education
  • instruction on self-expression through drawing
  • an updated section on using color
  • detailed information on using the five basic skills of drawing for problem solving


Translated into thirteen languages, Drawing on the Right Side of the Brain is the world's most widely used drawing-instruction guide. People from just about every walk of life—artists, students, corporate executives, architects, real estate agents, designers, engineers—have applied its revolutionary approach to problem solving. The Los Angeles Times said it best: Drawing on the Right Side of the Brain is "not only a book about drawing, it is a book about living. This brilliant approach to the teaching of drawing . . . should not be dismissed as a mere text. It emancipates."


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz