Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Vážení zákazníci, od letošního roku jsme pro Vás změnili způsob vyclívání zásilek. Znamená to pro Vás méně starostí a uštření poplatku 96Kč, který se doposud platil. Pokud by Vám přece jen došlo domů oznámení o proclení, zapište skladové číslo z dokumentu k objednávce, tak jako doposud.

Děkujeme a přejeme pěkné zážitky u čtení.

   Writing Strategies Two: Advanced 961 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 873 Kč
Cena s DPH: 961 Kč
Vydavatel: Pro Lingua Associates
Autoři: David Kehe and Peggy Dustin KeheRaymond C. Clark
Datum vydání: 01.08.2006
Dostupnost: TITUL MOMENTÁLNĚ NENÍ DOSTUPNÝ
Medium: Paperback
Počet stran: 210
ISBN: 0866472495

Popis titulu (Product Description)
Part Two of a 2-text series - This text is jam-packed with writing activities for a student-centered writing course. Simply put, students learn to write by writing, and these books by David and Peggy Kehe keep the students focused on improving their writing from the first to the last minute of the class hour.

Each volume includes three different kinds of activities.

*Rhetorical Modes:

The students follow a careful sequence of steps from preparing the first draft to writing the final essay. The advanced modes in Part Two are Process, Cause and Effect, Extended Definition, and Argumentation.

*Fluency Writing:

In pairs and triads, the students exchange information on a contemporary topic. They finish the activity by summarizing in writing what they have talked about.

*Grammar Problems and Terminology:

In this section, the students review those pesky grammar problems that always show up in the process of putting thoughts into grammatically accurate sentences.

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz