Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Index Card Games for ESL, Revised Edition (Supplementary Materials Handbook 1) 686 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 623 Kč
Cena s DPH: 686 Kč
Vydavatel: Pro Lingua Associates
Autoři: Patrick R. MoranRaymond C. ClarkSchool for International Training The Staff of the English Language Department
Datum vydání: 06.1992
Dostupnost: TITUL MOMENTÁLNĚ NENÍ DOSTUPNÝ
Medium: Paperback
Počet stran: 80
ISBN: 0866470522

Popis titulu (Product Description)
Index Card Games for ESL Index Card Games for French Index Card Games for Spanish by: Staff, English Language Department The School for International Training Levels: All - Primary to Adult6 games in each book, easy to prepare and play using 3x5 index cards. Student-centered activities provide practice in:

vocabulary building
sentence/paragraph structure
pronunciation & spelling
questioning
conversation

The explanation of each game includes a brief description of the game and a statement of its purpose, instructions for playing the game both for the teacher and for the students (in the target language), variations, and a list of grammar, vocabulary, and conversation situations which can be practiced with the game.

A "starter kit" of sample games at the elementary, intermediate, and advanced levels is given for each game. Once the target language samples are put on index cards and the class has fun using the game, the same techniques can be used to practice whatever language or cultural information the students need to work on. The possibilities are endless.

Language games are useful pace breakers. But more than that, they build a spirit of cooperation and of shared learning. The games were developed by teachers at the School for International Training.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz