Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Killing Lincoln: The Shocking Assassination that Changed America Forever 755 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 686 Kč
Cena s DPH: 755 Kč
Vydavatel: Henry Holt and Co.
Autoři: Bill O'ReillyMartin Dugard
Datum vydání: 27.09.2011
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 324
ISBN: 0805093079

Popis titulu (Product Description)

A riveting historical narrative of the heart-stopping events surrounding the assassination of Abraham Lincoln, and the first work of history from mega-bestselling author Bill O'Reilly

The anchor of The O'Reilly Factor recounts one of the most dramatic stories in American history—how one gunshot changed the country forever. In the spring of 1865, the bloody saga of America's Civil War finally comes to an end after a series of increasingly harrowing battles. President Abraham Lincoln's generous terms for Robert E. Lee's surrender are devised to fulfill Lincoln's dream of healing a divided nation, with the former Confederates allowed to reintegrate into American society. But one man and his band of murderous accomplices, perhaps reaching into the highest ranks of the U.S. government, are not appeased.

In the midst of the patriotic celebrations in Washington D.C., John Wilkes Booth—charismatic ladies' man and impenitent racist—murders Abraham Lincoln at Ford's Theatre. A furious manhunt ensues and Booth immediately becomes the country's most wanted fugitive. Lafayette C. Baker, a smart but shifty New York detective and former Union spy, unravels the string of clues leading to Booth, while federal forces track his accomplices. The thrilling chase ends in a fiery shootout and a series of court-ordered executions—including that of the first woman ever executed by the U.S. government, Mary Surratt. Featuring some of history's most remarkable figures, vivid detail, and page-turning action, Killing Lincoln is history that reads like a thriller.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz