Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   The Society of Mind 708 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 643 Kč
Cena s DPH: 708 Kč
Vydavatel: Simon & Schuster
Autor: Marvin Minsky
Datum vydání: 15.03.1988
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Paperback
Počet stran: 336
ISBN: 0671657135

Popis titulu (Product Description)
Marvin Minsky -- one of the fathers of computer science and cofounder of the Artificial Intelligence Laboratory at MIT -- gives a revolutionary answer to the age-old question: "How does the mind work?"
Minsky brilliantly portrays the mind as a "society" of tiny components that are themselves mindless. Mirroring his theory, Minsky boldly casts The Society of Mind as an intellectual puzzle whose pieces are assembled along the way. Each chapter -- on a self-contained page -- corresponds to a piece in the puzzle. As the pages turn, a unified theory of the mind emerges, like a mosaic. Ingenious, amusing, and easy to read, The Society of Mind is an adventure in imagination.

Popis titulu (Amazon.com Review)
For some artificial intelligence researchers, Minsky's book is too far removed from hard science to be useful. For others, the high-level approach of The Society of Mind makes it a gold mine of ideas waiting to be implemented. The author, one of the undisputed fathers of the discipline of AI, sets out to provide an abstract model of how the human mind really works. His thesis is that our minds consist of a huge aggregation of tiny mini-minds or agents that have evolved to perform highly specific tasks. Most of these agents lack the attributes we think of as intelligence and are severely limited in their ability to intercommunicate. Yet rational thought, feeling, and purposeful action result from the interaction of these basic components. Minsky's theory does not suggest a specific implementation for building intelligent machines. Still, this book may prove to be one of the most influential for the future of AI.

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz