Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Information Dashboard Design: The Effective Visual Communication of Data 1 424 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 294 Kč
Cena s DPH: 1 424 Kč
Vydavatel: O'Reilly Media
Autor: Stephen Few
Datum vydání: 01.01.2006
Dostupnost: TITUL MOMENTÁLNĚ NENÍ DOSTUPNÝ
Medium: Paperback
Počet stran: 224
ISBN: 0596100167

Popis titulu (Product Description)
Dashboards have become popular in recent years as uniquely powerful tools for communicating important information at a glance. Although dashboards are potentially powerful, this potential is rarely realized. The greatest display technology in the world won't solve this if you fail to use effective visual design. And if a dashboard fails to tell you precisely what you need to know in an instant, you'll never use it, even if it's filled with cute gauges, meters, and traffic lights. Don't let your investment in dashboard technology go to waste.

This book will teach you the visual design skills you need to create dashboards that communicate clearly, rapidly, and compellingly. Information Dashboard Design will explain how to:

  • Avoid the thirteen mistakes common to dashboard design
  • Provide viewers with the information they need quickly and clearly
  • Apply what we now know about visual perception to the visual presentation of information
  • Minimize distractions, cliches, and unnecessary embellishments that create confusion
  • Organize business information to support meaning and usability
  • Create an aesthetically pleasing viewing experience
  • Maintain consistency of design to provide accurate interpretation
  • Optimize the power of dashboard technology by pairing it with visual effectiveness

Stephen Few has over 20 years of experience as an IT innovator, consultant, and educator. As Principal of the consultancy Perceptual Edge, Stephen focuses on data visualization for analyzing and communicating quantitative business information. He provides consulting and training services, speaks frequently at conferences, and teaches in the MBA program at the University of California in Berkeley. He is also the author of Show Me the Numbers: Designing Tables and Graphs to Enlighten.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz