Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Time Management for System Administrators 836 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 760 Kč
Cena s DPH: 836 Kč
Vydavatel: O'Reilly Media
Autor: Thomas A. Limoncelli
Datum vydání: 02.12.2005
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Paperback
Počet stran: 228
ISBN: 0596007833

Popis titulu (Product Description)

Time is a precious commodity, especially if you're a system administrator. No other job pulls people in so many directions at once. Users interrupt you constantly with requests, preventing you from getting anything done. Your managers want you to get long-term projects done but flood you with requests for quick-fixes that prevent you from ever getting to those long-term projects. But the pressure is on you to produce and it only increases with time. What do you do?

The answer is time management. And not just any time management theory--you want Time Management for System Administrators, to be exact. With keen insights into the challenges you face as a sys admin, bestselling author Thomas Limoncelli has put together a collection of tips and techniques that will help you cultivate the time management skills you need to flourish as a system administrator.

Time Management for System Administrators understands that an Sys Admin often has competing goals: the concurrent responsibilities of working on large projects and taking care of a user's needs. That's why it focuses on strategies that help you work through daily tasks, yet still allow you to handle critical situations that inevitably arise.

Among other skills, you'll learn how to:

  • Manage interruptions
  • Eliminate timewasters
  • Keep an effective calendar
  • Develop routines for things that occur regularly
  • Use your brain only for what you're currently working on
  • Prioritize based on customer expectations
  • Document and automate processes for faster execution

What's more, the book doesn't confine itself to just the work environment, either. It also offers tips on how to apply these time management tools to your social life. It's the first step to a more productive, happier you.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz