Seřadit dle 

Spokojený rok 2014!

Vážení zákazníci,
Děkujeme Vám za Vaši přízeň v roce 2013 a přejeme spokojený a úspěšný rok2014 a pokud si naše knihkupectví vyberete i v tomto roce, budeme rádi.

Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Head First Design Patterns 1 019 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 886 Kč
Cena s DPH: 1 019 Kč
Vydavatel: O'Reilly Media
Autoři: Elisabeth FreemanEric FreemanBert BatesKathy SierraElisabeth Robson
Datum vydání: 04.11.2004
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Paperback
Počet stran: 678
ISBN: 0596007124

Popis titulu (Product Description)

You're not alone.

At any given moment, somewhere in the world someone struggles with the same software design problems you have. You know you don't want to reinvent the wheel (or worse, a flat tire), so you look to Design Patterns--the lessons learned by those who've faced the same problems. With Design Patterns, you get to take advantage of the best practices and experience of others, so that you can spend your time on...something else. Something more challenging. Something more complex. Something more fun.

You want to learn about the patterns that matter--why to use them, when to use them, how to use them (and when NOT to use them). But you don't just want to see how patterns look in a book, you want to know how they look "in the wild". In their native environment. In other words, in real world applications. You also want to learn how patterns are used in the Java API, and how to exploit Java's built-in pattern support in your own code.

You want to learn the real OO design principles and why everything your boss told you about inheritance might be wrong (and what to do instead). You want to learn how those principles will help the next time you're up a creek without a design pattern.

Most importantly, you want to learn the "secret language" of Design Patterns so that you can hold your own with your co-worker (and impress cocktail party guests) when he casually mentions his stunningly clever use of Command, Facade, Proxy, and Factory in between sips of a martini. You'll easily counter with your deep understanding of why Singleton isn't as simple as it sounds, how the Factory is so often misunderstood, or on the real relationship between Decorator, Facade and Adapter.

With Head First Design Patterns, you'll avoid the embarrassment of thinking Decorator is something from the "Trading Spaces" show. Best of all, in a way that won't put you to sleep! We think your time is too important (and too short) to spend it struggling with academic texts.

If you've read a Head First book, you know what to expect--a visually rich format designed for the way your brain works. Using the latest research in neurobiology, cognitive science, and learning theory, Head First Design Patterns will load patterns into your brain in a way that sticks. In a way that lets you put them to work immediately. In a way that makes you better at solving software design problems, and better at speaking the language of patterns with others on your team.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz