Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Trading for a Living: Psychology, Trading Tactics, Money Management 2 005 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 822 Kč
Cena s DPH: 2 005 Kč
Vydavatel: Wiley
Autor: Alexander Elder
Datum vydání: 08.03.1993
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 289
ISBN: 0471592242

Popis titulu (Product Description)
Trading for a Living Successful trading is based on three Ma s: Mind, Method, and Money. Trading for a Living helps you master all of those three areas: aeo How to become a cool, calm, and collected trader aeo How to profit from reading the behavior of the market crowd aeo How to use a computer to find good trades aeo How to develop a powerful trading system aeo How to find the trades with the best odds of success aeo How to find entry and exit points, set stops, and take profits Trading for a Living helps you discipline your Mind, shows you the Methods for trading the markets, and shows you how to manage Money in your trading accounts so that no string of losses can kick you out of the game. To help you profit even more from the ideas in Trading for a Living, look for the companion volume----Study Guide for Trading for a Living. It asks over 200 multiple--choice questions, with answers and 11 rating scales for sharpening your trading skills. For example: Question Markets rise when aeo there are more buyers than sellers aeo buyers are more aggressive than sellers aeo sellers are afraid and demand a premium aeo more shares or contracts are bought than sold aeo I and II aeo II and III aeo II and IV aeo III and IV Answer B. II and III. Every change in price reflects what happens in the battle between bulls and bears. Markets rise when bulls feel more strongly than bears. They rally when buyers are confident and sellers demand a premium for participating in the game that is going against them. There is a buyer and a seller behind every transaction. The number of stocks or futures bought and sold is equal by definition.

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz