Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz

Vážení zákazníci,
přejeme Vám pokud možno klidný předvánoční čas s našimi knihami a vzhledem k dodacím lhůtám z USA doporučujeme včasný předvánoční nákup. V tuto chvíli již doporučujeme objednat zaslání kurýrem.

Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Trading for a Living: Psychology, Trading Tactics, Money Management 1 920 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 669 Kč
Cena s DPH: 1 920 Kč
Vydavatel: Wiley
Autor: Alexander Elder
Datum vydání: 08.03.1993
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 289
ISBN: 0471592242

Popis titulu (Product Description)
Trading for a Living Successful trading is based on three M's: Mind, Method, and Money. Trading for a Living helps you master all of those three areas:
* How to become a cool, calm, and collected trader
* How to profit from reading the behavior of the market crowd
* How to use a computer to find good trades
* How to develop a powerful trading system
* How to find the trades with the best odds of success
* How to find entry and exit points, set stops, and take profits
Trading for a Living helps you discipline your Mind, shows you the Methods for trading the markets, and shows you how to manage Money in your trading accounts so that no string of losses can kick you out of the game. To help you profit even more from the ideas in Trading for a Living, look for the companion volume--Study Guide for Trading for a Living. It asks over 200 multiple-choice questions, with answers and 11 rating scales for sharpening your trading skills. For example: Question Markets rise when
* there are more buyers than sellers
* buyers are more aggressive than sellers
* sellers are afraid and demand a premium
* more shares or contracts are bought than sold

* I and II
* II and III
* II and IV
* III and IV
Answer B. II and III. Every change in price reflects what happens in the battle between bulls and bears. Markets rise when bulls feel more strongly than bears. They rally when buyers are confident and sellers demand a premium for participating in the game that is going against them. There is a buyer and a seller behind every transaction. The number of stocks or futures bought and sold is equal by definition.

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz