Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Vážení zákazníci, od letošního roku jsme pro Vás změnili způsob vyclívání zásilek. Znamená to pro Vás méně starostí a uštření poplatku 96Kč, který se doposud platil. Pokud by Vám přece jen došlo domů oznámení o proclení, zapište skladové číslo z dokumentu k objednávce, tak jako doposud.

Děkujeme a přejeme pěkné zážitky u čtení.

   Teach Like a Champion: 49 Techniques that Put Students on the Path to College (K-12) 796 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 723 Kč
Cena s DPH: 796 Kč
Vydavatel: Jossey-Bass
Autoři: Doug LemovNorman Atkins
Datum vydání: 06.04.2010
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Paperback
Počet stran: 332
ISBN: 0470550473

Popis titulu (Product Description)
Teach Like a Champion offers effective teaching techniques to help teachers, especially those in their first few years, become champions in the classroom. These powerful techniques are concrete, specific, and are easy to put into action the very next day. Training activities at the end of each chapter help the reader further their understanding through reflection and application of the ideas to their own practice.

Among the techniques:

  • Technique #1: No Opt Out. How to move students from the blank stare or stubborn shrug to giving the right answer every time.
  • Technique #35: Do It Again. When students fail to successfully complete a basic task, from entering the classroom quietly to passing papers around, doing it again, doing it right, and doing it perfectly, results in the best consequences.
  • Technique #38: No Warnings. If you're angry with your students, it usually means you should be angry with yourself. This technique shows how to effectively address misbehaviors in your classroom.
The book includes a DVD of 25 video clips of teachers demonstrating the techniques in the classroom.


Popis titulu (Amazon.com Review)
null

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz