Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Special Providence: American Foreign Policy and How It Changed the World 2 062 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 874 Kč
Cena s DPH: 2 062 Kč
Vydavatel: Routledge
Autoři: Walter Russell MeadRichard C. Leone
Datum vydání: 06.09.2002
Dostupnost: Temporarily out of stock. Order now and we'll deliver when available. We'll e-mail you with an estimated delivery date as soon as we have more information. Your credit card will not be charged until we ship the item. Po odeslání se doba doručení řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Paperback
Počet stran: 400
ISBN: 0415935369

Popis titulu (Product Description)
"God has a special providence for fools, drunks and the United States of America."--Otto von Bismarck

America's response to the September 11 attacks spotlighted many of the country's longstanding goals on the world stage: to protect liberty at home, to secure America's economic interests, to spread democracy in totalitarian regimes and to vanquish the enemy utterly.

One of America's leading foreign policy thinkers, Walter Russell Mead, argues that these diverse, conflicting impulses have in fact been the key to the U.S.'s success in the world. In a sweeping new synthesis, Mead uncovers four distinct historical patterns in foreign policy, each exemplified by a towering figure from our past.

Wilsonians are moral missionaries, making the world safe for democracy by creating international watchdogs like the U.N. Hamiltonians likewise support international engagement, but their goal is to open foreign markets and expand the economy. Populist Jacksonians support a strong military, one that should be used rarely, but then with overwhelming force to bring the enemy to its knees. Jeffersonians, concerned primarily with liberty at home, are suspicious of both big military and large-scale international projects.

A striking new vision of America's place in the world, Special Providence transcends stale debates about realists vs. idealists and hawks vs. doves to provide a revolutionary, nuanced, historically-grounded view of American foreign policy.

Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz