Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Dále stále upozorňujeme že, pokud je Vaše zásilka na cestě k Vám poštovní cestou, mělo by Vám na doručovací adresu přijít oznámení o celním řízení.
Zapište v takovém případě do detailu Vaší objednávky skladové číslo, které v doručeném oznámení najdete.
Vše ostatní s celní poštou zařídíme.

Nadále upozorňujeme na nemilou novinku loňského roku, kterou je zavední paušálního poplatku za administrativní úkony České pošty spojené se zpracováním zahraničních zásilek ve výši 96kč. Tento poplatek po Vás pravděpodobně bude chtít poštovní doručovatel. Nejedná se o clo ani poštovné. Clo i poštovné je i nadále hrazeno a vyřizováno námi.

Pokud chcete mít knihu co nejdříve doma a to i mimo vánoční čas, doporučujeme zvolit zaslání kurýrem! Vyhnete se tak i prodlevě při vyclení a zmíněnému administrativnímu poplatku.

Děkujeme za pochopení.

   Interest Rate Swaps and Other Derivatives (Columbia Business School Publishing) 1 758 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 1 598 Kč
Cena s DPH: 1 758 Kč
Vydavatel: Columbia University Press
Autor: Howard Corb
Datum vydání: 28.08.2012
Dostupnost: Odeslání obvykle do 24 hodin Skladem v USA. Doba doručení se řídí dle způsobu dopravy, 2 až 28 dní
Medium: Hardcover
Počet stran: 624
ISBN: 0231159641

Popis titulu (Product Description)

The first swap was executed over thirty years ago. Since then, the interest rate swaps and other derivative markets have grown and diversified in phenomenal directions. Derivatives are used today by a myriad of institutional investors for the purposes of risk management, expressing a view on the market, and pursuing market opportunities that are otherwise unavailable using more traditional financial instruments. In this volume, Howard Corb explores the concepts behind interest rate swaps and the many derivatives that evolved from them.

Corb's book uniquely marries academic rigor and real-world trading experience in a compelling, readable style. While it is filled with sophisticated formulas and analysis, the volume is geared toward a wide range of readers searching for an in-depth understanding of these markets. It serves as both a textbook for students and a must-have reference book for practitioners. Corb helps readers develop an intuitive feel for these products and their use in the market, providing a detailed introduction to more complicated trades and structures. Through examples of financial structuring, readers will come away with an understanding of how derivatives products are created and how they can be deconstructed and analyzed effectively.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz