Seřadit dle 

Vážení zákazníci Libris.cz
Vážení zákazníci, od letošního roku jsme pro Vás změnili způsob vyclívání zásilek. Znamená to pro Vás méně starostí a uštření poplatku 96Kč, který se doposud platil. Pokud by Vám přece jen došlo domů oznámení o proclení, zapište skladové číslo z dokumentu k objednávce, tak jako doposud.

Děkujeme a přejeme pěkné zážitky u čtení.

   How to Read Literature Like a Professor: A Lively and Entertaining Guide to Reading Between the Lines 687 Kč (s DPH)

detail na Amazonu
Cena bez DPH: 624 Kč
Cena s DPH: 687 Kč
Vydavatel: Harper Perennial
Autor: Thomas C. Foster
Datum vydání: 18.02.2003
Dostupnost: TITUL MOMENTÁLNĚ NENÍ DOSTUPNÝ
Medium: Paperback
Počet stran: 314
ISBN: 006000942X

Popis titulu (Product Description)

What does it mean when a fictional hero takes a journey?. Shares a meal? Gets drenched in a sudden rain shower? Often, there is much more going on in a novel or poem than is readily visible on the surface—a symbol, maybe, that remains elusive, or an unexpected twist on a character—and there's that sneaking suspicion that the deeper meaning of a literary text keeps escaping you.

In this practical and amusing guide to literature, Thomas C. Foster shows how easy and gratifying it is to unlock those hidden truths, and to discover a world where a road leads to a quest; a shared meal may signify a communion; and rain, whether cleansing or destructive, is never just rain. Ranging from major themes to literary models, narrative devices, and form, How to Read Literature Like a Professor is the perfect companion for making your reading experience more enriching, satisfying, and fun.


Recenze Amazon
Příbuzné tituly
Nejprodávanější knihy na Libris.cz

© 2010 libris.cz